Filtry biologiczne są kluczowym elementem w celu pozbycia się odorantów z powietrza pochodzącego z procesów technologicznych stosowanych w oczyszczalniach ścieków. Ich zadaniem jest eliminowanie zanieczyszczeń przy wykorzystaniu mikroorganizmów, które rozkładają związki chemiczne odpowiedzialne za bezpośredni wpływ na komórki węchowe nosa i odczuwanie dyskomfortu w różnym nasileniu. Aby zapewnić skuteczność tego procesu, filtry biologiczne muszą spełniać określone wymagania techniczne, gwarantujące bezpieczeństwo oraz efektywność działania. Filtry biologiczne są dostępne w ofercie firmy bioArcus. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Wymagania techniczne dla filtrów biologicznych
Filtry biologiczne powinny być skonstruowane w sposób, który umożliwia optymalne działanie mikroorganizmów biorących udział w procesie oczyszczania powietrza. Ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego podłoża/strukturalnego materiału filtracyjnego na którym są osadzane populacje bakterii. Podłoża te muszą być trwałe i względnie odporne na działanie substancji chemicznych obecnych w oczyszczanympowietrzu. Materiały te powinny zapewniać odpowiednią powierzchnię dla rozwoju mikroorganizmów, co wpływa na skuteczność biologicznego procesu oczyszczania powietrza. Biofiltry muszą być wykonane z materiałów konstrukcyjnych odpornych na korozję materiałową i procesy biodegradacji oraz niesprzyjające warunki pogodowe, co umożliwia ich długie użytkowanie.
Filtry powinny być tak zaprojektowane, aby umożliwić łatwy dostęp do wszystkich elementów konstrukcyjnych i podzespołów w celu inspekcji, czyszczenia oraz ewentualnych napraw.
Efektywność i wytrzymałość filtrów biologicznych
Kolejnym istotnym aspektem, który powinien być spełniany przez filtry biologiczne, jest ich efektywność w usuwaniu zanieczyszczeń. Normy tym zakresie odnoszą się do rodzaju substancji i określają ich maksymalne stężenia w jakich są dopuszczone do uwolnienia do atmosfery w oczyszczonym powietrzu. Zastosowany system filtracji musi być w stanie skutecznie usuwać większość lotnych zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych generowanych w trakcie działalności zakładu/przedsiębiorstwa.
Długotrwałe i efektywne działanie filtrów biologicznych ma ogromne znaczenie, gdyż są one narażone na stałe oddziałanie różnorodnych czynników fizyko-chemicznych. Biofiltry powinny być stosunkowo odporne na biodegradację, zmiany temperatury, ciśnienia i zróżnicowanie w zakresie ilości oczyszczanych gazów.