JESTEŚ TUTAJ:
Strona główna » Filtry węglowe i chemiczne
Filtry chemiczne i z aktywnym węglem
Najwyższa skuteczność filtrów do oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń
Filtry węglowe i chemiczne do kanalizacji to urządzenia usuwające z powietrza substancje odorowe zarówno zasadowe, jak i kwaśne. Odpowiednio dobrane jakościowo i ilościowo materiały filtrujące pozwalają osiągnąć najwyższą skuteczność oczyszczania oraz długą pracę, bez jakichkolwiek zabiegów serwisowych.
Filtry tego typu polecamy szczególnie dla
Przepompowni
Studzienek rewizyjnych
Instalacji przemysłowych
czyli wszędzie tam gdzie mogą występować sytuacje krytyczne dla złoża biologicznego tj. wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza, zmienny skład oczyszczanych gazów, długie przerwy w dopływie oczyszczanego powietrza, niska temperatura.
Jak działa filtr chemiczny?
W filtrach chemicznych wykorzystujemy zazwyczaj kilka rodzajów aktywnych substancji filtrujących. Złoża filtrujące są dobierane indywidualnie w zależności od składu chemicznego oczyszczanych gazów.
Dezaktywacja odorantów występujących w różnych stężeniach wymaga zróżnicowanych ilości złóż filtrujących, dlatego w wielu przypadkach filtr chemiczny jest jedynym skutecznym rozwiązaniem. Złoże filtrujące w filtrze chemicznym składa się z dwóch warstw. Jedna warstwa to węgiel aktywny, odpowiednio impregnowany, druga warstwa to mieszanina tlenków glinu i związków utleniających, doczyszczająca powietrze odorowe.
Jak działa węgiel aktywny?
W instalacjach takich jak filtry z węglem aktywnym stosujemy specyficzny, odpowiednio dobrany do danych zanieczyszczeń węgiel aktywny, który posiada wysokie właściwości adsorpcyjne, co wynika z jego mikroporowatej struktury oraz rozwiniętej powierzchni właściwej. Poprawa reakcji filtrów z węglem aktywnym przy oczyszczaniu powietrza jest możliwa dzięki impregnowaniu węgla aktywnego odpowiednimi chemikaliami. Rezultatem takiego zastosowania jest proces chemisorpcji. Impregnowany węgiel aktywny działa jako nośnik i katalizator dla reakcji chemicznych i procesu wytrącania. Produkty reakcji pozostają związane na stałe wewnątrz porów węgla aktywnego, bez możliwości ponownego uwolnienia do środowiska.